środa, 19 sierpnia 2015

Szymkowy cukiniowy keczupik:)

Żeby mieć mniej pielenia w tym sezonie ogrodowym nawtykałam nasion kabaczków wszędzie gdzie się tylko dało...pielenia mniej-fakt-ale jak to obrodziło!!!ło Matko!

Była zatem cukiniowa konfiturka i zupka z cukinii-polecam pyszności:)

I przyszła pora na keczupik...przepisów w internecie jest tysiące, ja skorzystałam z pierwszego lepszego, czyli

Składniki:
- 1,5 kg obranej i pozbawionej nasion cukinii,
- 0,5 kg cebuli,
- garść soli,
- 400 g koncentratu pomidorowego,
- 2 szklanki cukru,
- 1 szklanka octu,
- 1 łyżeczka pieprzu cayenne -ja dodałam połowę,
- 1 łyżeczka pieprzu,
- 1 łyżeczka papryki słodkiej - nie miałam więc obeszło się bez


Cukinie myjemy, obieramy i odcinamy końcówki. Jeśli cukinie są duże, wycinamy gniazda nasienne. Trzemy na tarce o grubych oczkach lub rozdrabniamy w malakserze.  Cebule obieramy i kroimy w drobną kostkę lub rozdrabniamy.
Wszystkie warzywa umieszczamy w dużym garnku i posypujemy garścią soli. Dokładnie mieszamy, przykrywamy i zostawiamy na noc (lub co najmniej 4-5 godzin). Po tym czasie warzywa zagotowujemy i gotujemy do czasu, aż rozpadną się na papkę (ok. 40 minut). Co jakiś czas mieszamy. Po tym czasie dodajemy cukier i ocet. Gotujemy przez 20 minut. Dodajemy koncentrat pomidorowy, przyprawy (pieprz, paprykę słodką i cayenne) oraz wyciskamy ząbek czosnku(można ale nie koniecznie-ja nie dodałam). Mieszamy i gotujemy kolejne 20 minut.  Miksujemy ketchup blenderem. I do słoików, ja wekowałam 10 min.
Szym smakosz keczupowy powiedział 'Mamo, ten keczup nie jest dobry...jest prze, prze, przepyszny'

I tyle na temat:)

Zrobiłam więc podwójną porcję dla mojego małego smakosza:)
Nie sądziłam nawet, że wszystko już miałam gotowe:)


Moi mali pomocnicy już po 5 minutach się umordowali...

                                               Cały gar-podwójna porcja!


Po prawej sklepowy, po lewej domowy:)